Letecký pohľad na centrum Turzovk
y


Námestie pred Mestským úradom

 


Všeobecné informácie

Región Kysuce pozostávajúci z 33 obcí, vrátane štyroch miest, má vyše 126 tisíc obyvateľov a rozlohu 935 km2. Leží v severozápadnej časti Slovenska, v doline a vrchoch Beskýd a Javorníkov. Na severe susedí s Poľskom, na severozápade s Českou republikou. Prvá písomná zmienka o Kysuciach je z roku 1244. Región patril od stredoveku do Trenčianskej stolice, v roku 1923 - 1928 do Považskej župy. Neskôr do Stredoslovenského kraja s krajským mestom Banskou Bystricou. V súčasnosti územne spadá do Žilinského kraja (VÚC), okresným mestom je Čadca.

Samotné mesto Turzovka leží na hornom toku rieky Kysuca - v západnej časti okresu. V roku 1968 získala štatút mesta a v súčastnosti má približne 8 tisíc obyvateľov. Niektoré z okolitých obcí tvorili v minulosti jednu „Veľkú dedinu - Turzovku“, avšak v päťdesiatych rokoch minulého storočia boli vyčlenené z jej chotára a ustanovené za samostatné obce. S mestom Turzovka sú teda historicky i geograficky späté, čo prirodzene vyústilo do vzniku Mikroregiónu Horné Kysuce.Ján Harant a Pavol Hrtús-Jurina


Karol Točík a Gustáv Švábik


Miroslav Cipár a Ondrej Zimka
Známi rodáci

Okrem Tomáša Uhorčíka, ktorý bol kapitánom zbojníckej družiny Jura Jánošíka, sa mesto zapísalo do histórie, ako rodisko a pôsobisko známych osobností , medzi ktorých patrí spisovateľ Rudolf Jašík, ktorého pamätná tabuľa je umiestnená na rovnomennom kultúrnom dome. Ďalšími známymi turzovčanmi sú spisovatelia Ľudovít Janota, Pavol Hrtús-Jurina, či básnik Ján Haranta. Naše mesto sa môže pochváliť aj ďalšími umelcami, ako sú maliari a grafici Miroslav Cipár a Ondrej Zimka a sochár Gustáv Švábik. Na budove miestnej fary má pamätnú tabuľu aj spoluzakladateľ Matice Slovenskej dekan Fraňo Tagayi, či spolkový organizátor dekan Karol Točík.


Prírodný amfiteáter - Beskydské slávnosti


Stretnutie veteránov

 


Kultúra

Asi najznámejším ťahákom kultúrneho leta v Turzovke je medzinárodný folklórny festival Beskydské slávnosti, ktorý je známy bohatými a atraktívnymi sprievodnými akciami, ako je turistický pochod Uhorčíkovým chodníkom, každoročné stretnutie historických vozidiel, či tradičný Turzovský jarmok. V miestnom kultúrnom dome sa každoročne koná množstvo neobvyklých výstav, či známe Jašíkove dni. 
Športový areál Závodie


Nafukovacia hala

 


Šport

V meste má na miestnom futbalovom štadióne rozložený stan futbalový klub Tatran Turzovka, ktorý od roku sa 1945 v meste organizuje jeden z najstarších futbalových turnajov na Slovensku. Pod vrchom Bukovina je vybudované lyžiarsko-turistické stredisko s chatou a dvoma lyžiarskymi vlekmi, s veľmi dobrými podmienkami na letnú i zimnú turistiku, cykloturistiku, zjazdové i bežecké lyžovanie. V roku 2005 bol priamo na brehu Kysuce otvorený športový areál s tenisovými kurtami, kompletným minigolfom, ihriskom pre malý futbal a ďalšími doplnkovými hracími a oddychovými plochami. Areály základnej školy a gymnázia sú vybavené telocvičňami a vonkajšími ihriskami s možnosťou využitia aj pre športuchtivú verejnosť.


Kostol Nanebovzatia Panny Márie


Kaplnka na Živčákovej

 


Náboženský život

Súčasný kostol Nanebovzatia Panny Márie je baroková stavba z roku 1759. Bol postavený vnútri turzovskej usadlosti. Farnosť Turzovka, ktorá bola ustanovená v roku 1694 patrí medzi najväčšie a najpočetnejšie farnosti v nitrianskej diecéze a v súčasnosti k nej patria obce Podvysoká, Dlhá nad Kysucou a Olešná. V objekte kostola je Pomník padlých v 1. svetovej vojne postavený v dvatsiatich rokoch minulého storočia, doplnený tabuľou padlých v 2. svetovej vojne.    Na hore Živčáková je známe pútnické miesto s kaplnkou Panny Márie - Kráľovnej Pokoja, postavenou v roku 1993. Liečivé pramene na hore Živčák - miesto zjavenia Panny Márie - ročne navštevujú tisíce pútnikov z celého sveta. Hlavné púte sa uskutočňujú najmä v apríli, auguste a októbri.


Erb mesta Turzovka


Námestie pred mestským úradom


Súsošie - Drotár a džarek od Mira Cipára

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Skladba obyvateľstva

Podľa oficiálnej správy Slovenského štatistického úradu mala Turzovka pri sčítaní ľudu v roku 2001 celkom 7854 obyvateľov. Z toho žien bolo 3976 a mužov 3878. Ekonomicky aktívnych ľudí bolo 4001.

 

Národnosť

Počet obyvateľov

slovenská

7577

česká

77

rómska

28

poľská

5

maďarská

5

moravská

1

ukrajinská

1


Vierovyznanie

Počet obyvateľov

Rímsko-katolícka cirkev

7412

Evanjelická cirkev aug. vyznania

17

Grécko-katolícka cirkev

9

Pravoslávna cirkev

8

Reformovaná kresťanská cirkev

4

Evanjelická cirkev metodistická

4

Jehovovi svedkovia

3