Letecký pohľad na masív Živčákovej


Začiatok chodníka zo strany Turzovky


Cesta z Korne

 


Všeobecné informácie

Vrch Živčáková, ako súčasť Turzovskej vrchoviny, sa nachádza vzdušnou čiarou asi 3 km východne od mesta Turzovka. 

Vrchol má nadmorskú výšku 787,7 metra a takmer celý je odetý do vysokého smrekového lesa. Vedie naňho viacero prístupových chodníkov, ktoré za posledné desaťročia vyšliapali tisícky pútnikov, pravidelne navštevujúcich miesta spojené so zjaveniami Panny Márie.

Kaplnka Panny Márie na vrchu


Atmosféra počas konania púte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Areál pútnického miesta

Areál pútnického miesta Živčáková sa nachádza na čistinke, na ktorú vyúsťujú viaceré lesné cesty a chodníčky. Jeho centrom je novovybudovaná kaplnka, v ktorej sa slúžia sväté omše. Jej interiér je sprístupnený veriacim vo vymedzených hodinách v nedeľu a niektoré vybrané sviatočné dni. Nad oltárom je veľký drevený kríž, socha Panny Márie a obraz Božej Matky.

Pred kaplnkou sú vytvorené prekryté sedenia pre dostatočný počet pútnikov, ktorí však radi sedávajú aj na množstve lavičiek na náprotivnom svahu, alebo priamo na lúke. Skutočným rezbárskym skvostom je, pred kaplnkou stojaci, detviansky kríž, ktorý je darom pútnikov z tejto rázovitej stredoslovenskej obce. Asi tristo metrov od kaplnky - smerom na Korňu sa nachádzajú pramene liečivej vody.