Kultúra a šport v Turzovke

 


Svetové stretnutia Turzovčanov


Svetové stretnutia Turzovčanov

V Turzovka sa pravidelne každé štyri roky organizujú Svetové stretnutia jeho rodákov a ich potomkov.

Stretnutia Turzovčanov a ich potomkov sa konajú v rámci Turzovského kultúrneho leta a Beskydských slávností, ktoré tu majú svoju tradíciu. Je to vhodná príležitosť pre všetkých, aby svoj rodný kraj – Kysuce, prišli navštíviť práve v tomto čase, keď tu na tradičných turzovských hodoch vrcholia spoločenské a kultúrne aktivity jeho občanov. Stretnutia sú charakteristické účasťou rodákov a mnohých významných osobností, prominentov spoločenského a politického života, známych umelcov a športovcov. Domáci občania, ako hostitelia, s celými rodinami navštevujú rad programov a podujatí pripravených pre túto príležitosť. Od masových amfiteátrových programov a folklórnych akcií až po komorné koncerty a výstavy. Mesto zakaždým rozkvitne do krásy a znásobuje počet svojich návštevníkov. Prichádzajú zblízka i zďaleka bez ohľadu na to, či žijú v susednom chotári, alebo ďaleko za morom. To, čo Turzovčania robia pre iných, robia vlastne aj sami pre seba. Chcú sa dobre cítiť,  napĺňať odkaz svojich predkov, zachovávať tradície a prejaviť úctu svojim hosťom. Po každom doterajšom svetovom stretnutí zostali v meste trvalé hodnoty v podobe účelových stavieb, pamätných tabúľ, pomníkov, knižných publikácií, verejnej zelene, upravených priestranstiev, ale najmä nezabudnuteľných zážitkov a spomienok.


Spolok priateľov Turzovky


Spolok priateľov Turzovky

Občianske združenie SPOLOK PRIATEĽOV TURZOVKY vzniklo 20.11.1998, Jeho hlavnou náplňou je:
- Združovať občanov, ktorých viaže k mestu Turzovka rodácky, alebo akýkoľvek iný vzťah, v mene ktorého chcú svojim snažením priamo, alebo sprostredkovane prispievať k jeho všestrannému rozvoju.
- Vyhľadávať a zhromažďovať archiválie, predmety a poznatky, vzťahujúce sa k histórii Turzovky, publikovať a sprístupňovať ich verejnosti a podnecovať aktivity samosprávnych orgánov mesta.
- Pripravovať a vydávať o Turzovke publikácie a propagačné materiály v záujme zviditeľňovania mesta, organizovať stretnutia rodákov, finančne a vecne podporovať všetky aktivity, totožné s cieľom tohto združenia.
- Podporovať vzdelávanie poskytovaním štipendií na základe osobitne vypracovaných štatútov a poskytovať sociálnu pomoc v prípadoch osobitného zreteľa.

 


Beskydské folklórne slávnosti


Beskydské folklórne slávnosti

V areáli prírodného amfiteátra sa každoročne, v období hodov, koná tradičný turzovský folklórny festival za účasti mnohých súborov ľudového spevu a tanca zo Slovenska, Moravy, Čiech a Poľska. Víkend plný dobrej muziky.


Hodové slávnosti v auguste


Hody v Turzovke

Najstaršia vonkajšia slávnosť konajúca sa pravidelne v nedeľu, v období sviatku Nanebovzatia Panny Márie, ktorej je zasvätený miestny kostol. Hody ako sa patrí. Desiatky stánkov, kolotoče, jarmok, pohostenie od výmyslu sveta, množstvo sprievodných podujatí.

 

 


Beskyd rallye - stretnutie veteránov


Stretnutie automobilových veteránov - Beskyd rallye

Skutočne veľkolepé každoročné stretnutie automobilových veteránov, prebiehajúce uprostred leta priamo v Turzovke a na cestách Kysúc je dným z najviac navštevovaných podujatí Turzovského leta, ktoré prerástlo hranice nielen nášho regiónu, ale i Slovenska . Hlavný organizátor -Turzovský veterán club -organizuje stretnutie, pri ktorom nechýbajú krásne naleštené automobily a motocykle, dobové kostýmy a dobrá atmosféra.

 


Turnaj Česko-Slovenskej vzájomnosti


Futbal - FK Tatran Turzovka

Ihrisko je domovským stánkom miestneho futbalového klubu, v ktorom okrem "A" tímu, hrajúceho v posledných rokoch len v nižších súťažiach, má svoje miesto aj žiacka a dorastenecka reprezentácia mesta.

V Turzovke sa každoročne v letných mesiacoch koná jeden z najstarších medzinárodných futbalových turnajov u nás - Pohár Česko-Slovenskej vzájomnosti. Už vyše šesťdesiat rokov sa sem radi vracajú viaceré známe mužstvá zo Slovenska, Čiech, Moravy a Poľska.


Minifutbalový areál v Závodí


Mestská liga v minifutbale

Areál pozostávajúci z dvoch asfaltových minifutbalových ihrísk je už niekoľko rokov  mestom celoročne poriadanej Mestskej ligy v minifutbale. Jej zápasy sa konajú pravidelne v nedeľné doobedia a stojí za to prísť si vychutnať atmosféru klasických kysuckých futbalových duelov na život a na smrť.

Ihriská sú po dohode k dispozícii pre širokú verejnosť.

 


Pochod Uhorčíkovým chodníkom


Pochod "Uhorčíkovým chodníkom"

Turistický pochod "Uhorčíkovým chodníkom" začal svoju históriu už pred 23 rokmi - dňa 13. 8. 1983 - kedy sa uskutočnil prvý ročník tohto pochodu. Počas svojho obdobia boli aj roky, keď sa pochod z rôznych príčin neorganizoval. K jeho obnove, opäť ako pravidelnej súčasti Beskydských slávností prišlo v roku 1998, keď pochod začal organizovať 1. ŠK KST Turzovka. Od tohto roku sa pochod organizuje spoločnými vychádzkami so sprievodcom, pričom trasa pochodu je každý rok rôzna. Pochod je prispôsobený tak, aby si účastníci mohli pozrieť už pred štartom rôzne atrakcie Turzovských hodov, výstavy v priestoroch kultúrneho domu a tiež tak, aby sa mohli zúčastniť rôznych súťaží o zápis do Guinessovej knihy rekordov, ktoré sa v posledných rokoch pravidelne v Turzovke organizujú.


Šarkpark v Závodí


Šarkpark - športové a rekreačné centrum - Turzovka - Závodie

Športové a rekreačné centrum v Turzovke Závodí má pre pohybuchtivých k dispozícii nafukovaciu halu, tri antukové tenisové ihriská, tenisovú stenu, jedno minifutbalové ihrisko s umelou trávou a mantinelmi, minigolfové ihrisko - 18 jamiek, lezeckú priestorovú stenu, ruské kolky, možnosť skateboardingu, detské preliezky, detské dopravné ihrisko 

V areáli sa každý rok koná hasičská súťaž o Beskydský pohár, v ktorej si meria sily aj viac ako 30 družstiev zložených z hasičov zo Slovenska, Čiech, či Poľska. V prípade záujmu, je možné v jeho priestoroch organizovať posedenia a stretnutia pri ohni, pive a guláši.


Lyžiarske stredisko na Bukovine


Lyžiarske stredisko Bukovina

POLOHA - 2 km nad mestom Turzovka, prístup po asfaltovej ceste
VLEKY - 1 x 500 m, 1 x 600 mZJAZDOVKY - dve zjazdovky strednej obtiažnosti
VYBAVENIE - strojne upravované, umelé osvetlenie - večerné lyžovanie
OBČERSTVENIE - reštaurácia a bufet priamo v chate Bukovina
UBYTOVANIE - chata a chatky areálu Bukovina


Lyžiarske sterdisko SKI Makov

 

Lyžiarske stredisko SKI Makov

POLOHA - 14 km od Turzovky, 2 km od centra Makova
VLEKY - 2 x cca 1000 m + 2 detské s ľahkou obtiažnosťou
ZJAZDOVKY - zjazdovky dĺžky 1600, 1550, 1300, 1200 m stredne ťažké
VYBAVENIE - strojne upravované, servis a požičovňa lyží a snowboardov
OBČERSTVENIE - bufet s terasou priamo v strediskuUBYTOVANIE - Turzovka - 14 km, Makov -2 km 


Zimná turistika v lone Kysúc


Lyžiarska turistika

Okolie Turzovky je skutočne ideálnym miestom pre zimné potulky na bežkách. Trate sú pravidelne prešliapavané najmä domácimi fanatikmi tohto športového odvetvia a vedú pohodlným až stredne náročným terénom s krásnymi výhľadmi na kysucké lazy a doliny.

Rozhodne vyskúšajte trate :
1. trasa : Turzovka - Bukovina - ponad Dlhú nad Kysucou - Jakubovský vrch (874,9 m.n.m.)
2. trasa : Jakubovský vrch - Čupec - Semeteš - Makov
3. trasa : Turzovka - Predmier - Klokočov - Konečná (ČR)


Drotária - prírodný amfiteáter

 

Drotáriafest

Festival folk, country a trampskej piesne sa poriada na miestnom amfiteátri už od roku 2005, vždy na prelome júla a augusta. Počas dvoch dní trvania festivalu na ňom vystupujú sólisti a skupiny zo Slovenska a Čiech. Medzi najznámejšie osobnosti, ktoré na festivale vystupovali, patrí Dalibor Janda, Lenka Filipová, František Nedvěd, Pavol Hammel, či skupiny Yo Yo band, Maryland a spústa iných.


Rock Beskyd Fest - prírodný amfiteáter


Rock Beskyd Fest

Rockový festival, konajúci sa každoročne počas Turzovského leta v prírodnom amfiteátri, predstavuje nielen skupiny z kysuckého regiónu, ale aj rockové stálice ako Horkýže Slíže, Smola a hrušky, Arzén, či Tublatanka.