HISTÓRIA

PROROCKÁ ZJEVENÍ UČINENÁ CTIHODNÉ MATCE MARIANĚ DE JESUS TORRES

Tento článek se zakládá na výňatcích z rukopisu z 18. století s názvem Obdivuhodný život Matky Mariany de Jesus Torres, sepsaného převorem Manuelem de Souzou Pereirou, františkánským provinciálem v Quitu v Ekvádoru a vedoucím kláštera, který Matka Mariana založila.

Pridané : 

09. 09. 2010

Zdroj: 

Vendeé

ROZHOVOR S PROFESOROM MATÚŠOM KUČEROM: STAROVEKÍ SLOVÁCI NIE SÚ CHIMÉRA

Má za sebou mimoriadne plodné roky pedagogickej, literárnej i politickej, ale najmä vedeckej práce. Ako poslanec Federálneho zhromaždenia hlasoval za samostatné Slovensko, keď sa rozhodovalo o rozdelení ČSFR. Pôsobil aj ako minister školstva Slovenskej republiky, bol veľvyslancom v Chorvátsku a generálnym riaditeľom Slovenského národného múzea v Bratislave. Popritom tridsať rokov prednášal slovenské dejiny na Filozofickej fakulte UK.

Pridané : 

10. 1. 2010

Zdroj: 

Populivox.sk

FRANZ LIST - STRATENÝ SYN SLOVENSKA

Otec i matka, ba i prarodičia Franza Lista boli Slováci. Toto odhalil slovenský Švajčiar, hudobný teoretik a pedagóg Miroslav Demko vo svojej knihe Franz List - compositeur slovaque (2003), ktorá vyšla vo francúzštine. Autor fundovane a kultivovane zobrazuje osobnosť a kreativitu Franza Lista, jeho životné peripetie a rýdzo slovenský pôvod. Cituje aj deformácie uhorských a maďarských historikov o jeho živote. Aj o zamlčovanej pravde Listovho pôvodu.

Pridané : 

10. 1. 2010

Zdroj: 

Laco Zrubec

POZVÁNKA NA VÝSTAVU: "KEĎ PÍSMO PREHOVORÍ" - DIECÉZNE MÚZEUM NA NITRIANSKOM HRADE

Navštívte stálu expozíciu o počiatkoch kresťanskej a národnej minulosti Slovákov na Nitrianskom hrade. Jej perlami sú napríklad Kyjevské listy, Bula Industriae Tuae pápeža Jána VIII. a Metodov Zákon sudnyj ljudem a jeho kázeň Svätoplukovmu kráľovskému dvoru. Vo dne i v noci uvažuj o pamiatkach otcov, skúmaj počiatky svojho národa, sleduj deje a zápisky, lebo ohavnou vecou by bolo, keby si chodil ako cudzinec po svojej vlasti. (Kasiodor, 6. storočie n.l.)

Pridané : 

7. 12. 2009

Zdroj: 

Dimenzie