PRAMENE VODY
PRAMEŇ LURDSKEJ PANNY MÁRIE
Z pôvodného prameňa živčákovskej vody, ktorý vykopal, na niekoľkonásobnú žiadosť Panny Márie, Juraj Kavalek z Turzovky je voda zvedená do výtoku v jaskynke pod sochou Panny Márie Lurdskej. Tentoupravený prameň bol po dlhú dobu jediným funkčným prameňom na Živčákovej a preto mu aj Turzovčania hovoria, že je to ten pravý. Nachádza sa pri ceste, ktorá spája Živčákovú s Korňou - asi 300 metrov pred areálom kaplnky. Ešte donedávna si okolie prameňa zachovávalo svoj pôvodný vzhľad - malý, upravený výver pred oplotenou záhradkou s obrazom Panny Márie. Dnes je okolie prameňa upravené do podoby malej skalnej jaskyne, pripodobujúcej preslávenú jaskyňu zjavenia v Lurdoch.
Panna Mária, 30. septembra 1968, zanechala cez Karla Židlického odkaz :
"Pamätaj si, že moja liečivá voda je symbolom veľkej, silnej viery a len ten, kto pevne verí, môže byť uzdravený. Je smutné, keď sa ľudia domnievajú, že stačí ak vystúpia k prameňom. Kto navštívi moju horu, musí priniesť nejakú obeť, aby sa mohol podieľať na mojich milostiach. Ani nevieš, ako je dôležité, prísť na horu peši. Pravý pútnik je ten, z ktorého tečie pot, od lávky dole až hore a potom naspäť. Dôležité je, aby ste vstúpili do hory s krížom na čele a mlčky rozjímali o svojom živote. Cestou k vode sa venovali Pánu Bohu a to vám prinesie vodičku požehnanú, pripravenú na uzdravenie".
K týmto slovám netreba nič dodávať, nič domýšľať, ani vykonávať čokoľvek naviac.
Pramene Božského Srdca a Srdca Panny Márie, sú taktiež novovybudované a majú podobný charakter, ako prameň "Lurdský". Na oboch je niekoľko výtokov s vodou a slúžia najmä v dobe pútí, kedy je v okolí prameňov skutočne veľké množstvo pútnikov a na vodu sa stojí v radoch.
Neďaleko, v lese pod cestou, je prirodzený výver vody. Studnička, ktorá je pohodlne prístupná chodníkom priamo od kaplnky, si vyslúžila ľudový názov "Očný prameň". Okolie je vyzdobené obrazmi a voda tam je tiež veľmi chutná, plná života.
PÔVODNÝ PRAMEŇ VYKOPANÝ JURAJOM KAVALKOM
Pravý prameň živčákovskej vody sa nachádza kúsok povyše terajších vytvorených prameňov v lese, asi 150 metrov nad cestou z Korne. Vzhľadom na to, že je voda z neho zvedená do výtoku v jaskynke Panny Márie Lurdskej, z tohto prameňa v súčasnosti tečie voda skutočne len cícerkom a treba značnú dávku trpezlivosti na naplnenie hoc i len litrovej fľaše vody. Ale možno aj práve o to ide. Veľa ľudí, aj z miestnych, už na tento prameň pozabudlo, rozhodne však stojí za to, oživiť si spomienky z minulosti jeho návštevou. Je veľmi ľahko prístupný chodníčkami od kaplnky, či od prameňov pri ceste. Chodníčky sú síce nenápadné, ale dajú sa rozoznať. Zablúdiť sa rozhodne nedá.
Príbeh Juraja Kavaleka
Krátko po tom, ako komunistická moc po prvýkrát zadržala Matúša Lašuta, má Turzovčan Juraj Kavalek sen, v ktorom sa mu zjavuje Panna Mária. Sen sa opakoval trikrát po sebe a bol v ňom požiadalaný, aby šiel na Živčákovú a vyhľadal prameň. Prvé dva sny považuje Juraj len za banálnu udalosť - sen, ako sen. Avšak keď mu počas tretej noci sama Mária vyčíta jeho nečinnosť, rozhodne sa poslúchnuť. Hneď ráno berie motyku a so značnými obavami, pretože nedávno záplava strhla most cez Kysucu, sa ju pokúsi prebrodiť. Je december a on ako silný astmatik, hľadá miesto, kde je rieka najplytšia. Keď také nájde a vstúpi do vody je prekvapený, že je teplá ako v lete a on sám sa zrazu cíti ako zdravý mládenec. Za pár minút je na kopci, kde porozpráva ženám, ktoré sa tam modlili o svojich snoch. Ide trochu bokom, tam kde je zem trochu bahnitá, že sa dá do kopania. Vtom ho osloví neznáma žena a spýta sa ho, či hľadá prameň. Keď Juraj prisvedčí, žena mu dá radu aby kopal trošku ďalej, tam kde rastie papradie. Ihneď poslúchne a hneď po treťom zakopnutí do zeme vytryskne z nej taký mocný prúd vody, že ho celého obleje. Z kameňov okolo prameňa upraví studničku a poberie sa hľadať ženu, ktorá mu miesto poradila. Tá však medzitým niekam zmizla. Juraj si v spomienkach navždy uchová jej výzor - sivé šaty, závoj takmer cez celú tvár a vek mladého dievčaťa.